Genç emeklilik için yeni yasa tasarısı

Tüm çalışanarın merakla beklediği konulardan biri de emeklilikle ilgili çıkan yasalardır. Şimdilik sadece tasarı halinde olsa da çalışanları bu haber heyecanlardırdı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 48 yaş emeklilikten dert yanmasının ardından yeni bir reform hazırlığı tartışması başladı.

Çalışma Bakanlığı, emeklilikle ilgili hazırlık olmadığını açıklasa da ekonomi yönetimi yeni bir reform için düğmeye bastı.

Hükümet, bu konuda detaylı bir çalışma yapıyor ve en kısa süre de bu çalışmalarını halkla paylaşacak. Sosyal güvenlik açıklarının aşağı çekilmesi için 2008’de yürürlüğe giren yasa ile emeklilik yaşı 65’e çıkarıldı, ancak kademeli geçiş nedeniyle hala erken yaşta emekli olunabiliyor.

Sosyal güvenlik sisteminin açık vermesinin nedeni de genç yaşta emeklilik görülüyor. Kademeli sistem nedeniyle emeklilik yaşı kadınlarda 48, erkeklerde 49. olarak gündemde yer almakta.

“Genç emeklilik için yeni yasa tasarısı” için 2 yorum

  1. İLGİLER BU KONU ÜZERİNDE DURURLARSA SEVİNİRİM. 20.25 YIL ÇALIŞTIKTAN SONRA BİR DE YAŞINI BEKLEMEK ÇOK SIKINTI VERİYOR DEVLET DAİRELERİNDEDE OLSA İŞE ALIMLARDA YAŞ SINIRI VAR ÜSTELİK BİZİM GİBİ ÖZEL BİR ŞİRKETTE SİGORTALI ÇALIŞANLAR İÇİN ZOR BİR DURUM İŞTEN ÇIKARTILIRSAK İŞ BULMAK SIKINTI YARATIYOR DÜŞÜNÜN 45 50 YAŞINDA İŞTEN ÇIKARILDIN. GEÇİNMEK İÇİN PARAYA İHTİYACIN VAR İŞ BAŞVURUSU YAPIYORSUN İŞVEREN GENÇ DİNAMİK DAHA DÜŞÜK MAAŞLA ÇALIŞTIRABİLECEĞİ İŞÇİLER VARKEN YAŞI İLERLEMİŞ BİRİSİNİ NEDEN İŞE ALSIN. ARTI KADINLARIN YIPRANDIKLARI DÜŞÜNÜLÜRSE EV DE EV HANIMI ,İŞ YERİNDE ÇALIŞAN, EN BAŞTA BİR ANNE,ÇOCUĞUNU EĞİTİRKEN BİR ÖĞRETMEN BUNLAR GÖZ ARDI EDİLMEMESİ GEREKİYOR.KISACASI YAŞIMIZ DEĞİL YILIMIZ DOLUNCA EMEKLİ OLMAK İSTİYORUZ. SAYGILAR

  2. kadınlarda sadece yıpranma olmuyor erkek çalışmak için yaz kış demiyor soğuk demiyor en azından bayanlarımız sıcak bir yerde çalışabiliyor çok ağır şartlarda çalışan insanlar var ben kendimden örnek vereyim 21 yıldır mermer fabrikasında çalışıyorum daha ne kadar çalışabilirim ha diyosunuski başka bi iş yap gelin bi iş bulunda çalışalım çoğu arkadaşım bel fıtığı odu ve beline genç yaşta sardığı kuşaklarla çalışıyor başka bi iş aradı yok diyosunuzki 60 yaş emeklilik ölmüşüz bizler syn çalışma bakanımızın haberi yok bel fıtığının ameliyatla çareside yok ameliyat olduktan sonra işveren ya çalışacaksın yada kapı diyor bu halde ne yapacaksın ya canını hiçe sayıp o belinle taş kucaklayacaksın yada kapı dışarı bugün bu bu şartlarda çalışan bir sürü insan var ölmüşüz biz syn bakanım burası avrupayla bir değil ağır işlerde çalışanlarıda biraz düşünün sakat bi insanı emeklide atmiyorsunuz süründürüyorsunuz ölmekten beter oluyor insan vicdanınıza kalmış artık bu haksızlık bitsin artık bunca kişinin vebali bu hükümete haramdır,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir