Emekli, Dul ve Yetime Toplu Para Müjdesi

2012 yılında emeklilere müjdelenen intibak yasası kapsamında bazı emekliler toplu para alacaklar. Bu emekliler tabiî ki intibak yasasının iyileştirmesinden alacakları farklardır fakat burada emeklilere geriye dönük bir ödeme söz konusu değildir. Bu durum devletin vatandaşı mağdur etmemesi adına 2012 yılında yapılması planlanan intibak uygulamasının 2013 yılına yansımasından kaynaklanacaktır. 2012 yılı esas alınarak hesaplanacak farklar emeklilere toplu para olarak verilecektir.

25.11.2011 2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 1,9 milyon kişinin maaşlarında artış sağlayacak düzenlemelerde artık sona gelindi. Gelecek yıl çıkarılacak kanun çerçevesinde ödemelere 2013’te başlanacak. Bir yıllık biriken fark da yine aynı yıl emeklilere toplu para olarak verilmesi planlanmaktadır. 2012 de yürürlüğü giren yasa ile bundan faydalanan emeklilerin ödemesi 2013 yılında yapılması planlanmaktadır.

Emeklilerin uzun süredir beklediği intibak düzenlemesi sonunda tamamlandı. Düzenlemeyle yaklaşık 1 milyon 900 bin emeklinin maaşında artış olacak. Artış rakamının ne kadar olacağı Bakanlar Kurulu’nda bu yıl içinde tespit edildi ve konuyla ilgili yasa, 2012’nin ilk aylarında çıkmıştır. Ödemeler ise 2013’te yapılacak. Bu sebeple, yasanın çıktığı tarihten itibaren emekli için toplu ödeme hakkı doğacak. Bu ödemenin tek seferde mi yoksa parça parça mı yapılacağına Bakanlar Kurulu karar verecek fakat vatandaşın mağdur olmaması için farkların yaratacağı ödemenin toplu olarak ödenmesi ön plandadır.

“Emekli, Dul ve Yetime Toplu Para Müjdesi” için 11 yorum

  1. 2000 yılından önce emekli olanlara toplu para ödeme yasasıyla ilgili kanun ne zaman yürürlüğe girecek ve kesinleşecek?

  2. 1990 ylında 24 yllık prim ödemiş ssk lıyım hastalığım dolayısı ile malülen emekli oldum.acaba bende bu yasadan nekadar faydalanacağım.bilgisi olan arkadaşlardan bilgi bekliyorum.farkların toplu halde almamız mümkün olacakmı saygılarımla…

  3. 09/01 2013—- 20 Gündür internetten hastahaneye rendevu almaya çalışıyorum,alamıyorum. Eğer internetten rendevuyu kaldırdınızsa neden basınla bildirilmlyor. Sağlık bakanı uykudamı.

  4. 2008 de çıkarılan ve bir çok vatandaşın mağdur olduğu yasayla ilgili tekrardan af ya da düzenleme ne zaman yapılacak; bizim böyle bi hakkımız olmasına rağmen yani babamın 1890 gün esnaflık kaydı olması,2005 yılında buğday ofisine mahsul vermesine,550 gün askerlik yapmasına rağmen 2008 de çıkarılan kanundan dolayı hiç bir hak idia edemiyoruz mağdur durumdayız,babam o dönemde rahatsızdı raporları da var fakat çaldığımız her kapı olumsuz cevap veriyor.BU SORUN NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK ( babamı da 27 eylül 2008 de kaybettim)

  5. selam ben mustafa babam 1996 yılında bağkurdan emekli oldu ve 2002 ye kadar maaş alıp vefat etti maaşı aneme ve dul kız kardeşime aktarıldı şimdi annem babamın maşından toplu para ödenilmesine hak tutulaçakmı veya nasıl olacak bilgi akt dedi ki:

    selam ben mustafa babam 1996 yılında bağkurdan emekli oldu ve 2002 ye kadar maaş alıp vefat etti maaşı aneme ve dul kız kardeşime aktarıldı şimdi annem babamın maşından toplu para ödenilmesine hak tutulaçakmı veya nasıl olacak bilgi aktarır veya cvp yazarsanız tşk ederim ARZEDERİM…

  6. selam ben mustafa babam 1996 yılında bağkurdan emekli oldu ve 2002 ye kadar maaş alıp vefat etti maaşı aneme ve dul kız kardeşime aktarıldı şimdi annem babamın maşından toplu para ödenilmesine hak tutulaçakmı veya nasıl olacak bilgi aktarır veya cvp yazarsanız tşk ederim

  7. babamdan emekli maaşı alıyorum. Bana intibak yasası vurmadı malesef. 400 tl ile geçinmek çok zor. eşimi 11 yıl önce trafik kazasında kaybettim. benim babamdan aldığım maaşım neden artmadı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir